Prezentare asociatie

In anul 1980 Uniunea Societatilor de Stiinte Medicale aproba infiintarea unui cerc de ozonoterapie in cadrul Sectiei de Medicina Generala din Cluj , avand ca secretar pe domnul doctor Adrian BLAJ si ca presedinte pe dr. Pitea Petru .

Asociatia "S.S.R.O.O.T." a fost infiintata in decembrie 2007, capatand personalitate juridica in februarie 2008.
Este membra cu drepturi depline a Asociatiei Medicale Romane ( A.M.R.),  a International Ozone Associations (I.O.A.) , Federatiei Internationale de Oxigen - Ozono - Terapie ( F.I.O.O.T.),  World Federation of Oxygen - Ozone Therapy (W.F.O.T.) si a Societatii Europene de Ozono Terapie (S.E.O.T.) .

Asociatia este membru fondator al Intenational Medical Ozone Federation ( I.M.E.O.F.)

Membri fondatori :

Prof. Univ. Dr. Dan-Florin Ungureanu
Prof.dr. Marianno Franzini
dr.  Stefan Tiron
dr. Radu Dop
dr. Vicenzo Simonetti
dr. Mario Scarlata
dr. Dinu Petru
dr. Lidia Rajnoveanu
dr. Rasvan Constantinescu
dr. Iulian Garban

Activitate stiintifica :
In 2008 si 2009 a fost organizat Cursul post-universitar de perfectionare in  Oxigen Ozono Terapie , curs efectuat in parteneriat cu Facultatea de Medicina din cadrul Universitatii "Titu Maiorescu" din Bucuresti.

Din 2010 Cursul a devenit Curs Postuniversitar International de Perfectionare in Oxigen Ozono Terapie , avand pana in prezent cursanti medici din Anglia, Franta, Siria, Republica Moldova, Iordania, Irak, Egipt, Yemen, Sudan, Venezuela , Tunisia , Liban .
 Recunoasterea deplina a calitatii scolii romane de ozonoterapie s-a concretizat prin invitarea participarii la International Meeting Schools of Ozone Therapy organizate la Royal National Academy of Medicine in Madrid (3-4 June 2010). Tari participante : Germania, Cuba, Spania, Rusia, Italia, Romania, S.U.A. , Egipt, Ucraina . http://congreso.aepromo.org/ingles/ponencias.html

Primul an de activitate a asociatiei a adus si recunoasterea stiintifica internationala, prin prezentarea de lucrari cu ocazia participarii la primul Congres mondial al F.I.O.O.T. desfasurat in 16 - 18 octombrie in Mexic , precum si la primul Cogres al S.E.O.T. si a celui de-al doilea Congres W.F.O.T. desfasurate la Madrid in perioada 4 - 6 decembrie 2008 .
In octombrie 2009 Asociatia a fost reprezenta prin presedintele acesteia , dr Stefan TIRON, la al II-lea Congres IBEROAMERICAN de Oxigen-Ozonoterapie organizat de SEOT ( Societatea Spaniola de Ozonoterapie) la Marbella, Spania.

Scopul Asociatiei :
- sa contribuie la dezvoltarea stiintifica a oxigen-ozono-terapiei, precum si la aplicarea sa;
- sa-i reprezinte prin intermediul propriilor organe pe asociatii medici care practica oxigen-ozono-terapia;
- organizarea de dezbateri si de studii in vederea dezvoltarii profesiei si practicii medicale;
- promovarea si intretinerea colaborarii in plan stiintific si practic cu alte asociatii, fundatii cu obiect de activitate    asemanator, din tara si din strainatate;
- sa colaboreze cu structuri publice si private in scopul realizarii unei promovari practice, de studiu si cercetare a oxigen-ozono-terapiei;
- sa colaboreze cu institutiile de invatamant superior in scopuri didactice, stiintifice si a cercetarii fundamentale si aplicative.

Principalele obiective ale Asociatiei sunt :

a) organizarea de activitati stiintifice si culturale : congrese, dezbateri, conferinte, seminarii;
b) organizarea de cursuri de formare : cursuri postuniversitate, de specializare, de perfectionare si atestare de studii complementare;
c) organizarea de activitati editoriale : publicarea unui buletin oficial, publicarea de lucrari de la congrese, deminarii, precum si de studii si de cercetari realizate ; crearea de pagina electronica si reviste de specialitate;
d) asigurarea conditiilor de recunoastere, dezvoltare, formare si asigurare a calitatii aplicarii acestor terapii specifice;
e) sa faca demersurile necesare pentru asigurarea accesului la ingrijiri medicale prin finantare de catre Casa Nationala de Asigurari de Sanatate;
f) acordarea de ingrijiri la domiciliul bolnavilor, asistenta medicala ambulatorie, in institutii spitalicesti;
g) infiintarea de cabinete, centre medicale, laboratoare de analize medicale;

Parteneriate cu Institutii medicale publice :

Pentru ca un numar cat mai mare de pacienti sa poata beneficia de tratament,  Asociatia a pus la dispozitia spitalelor din Bucuresti, in mog gratuit , aparatura necesara efectuarii de tratamente cu ozon .
Astfel , in Bucuresti beneficiaza sau au beneficiat de acest tratament pacienti ai Institutului National de recuperare balneo fizioterapie ( dna .prof. dr. Nica ) , Spitalul Militar Central - sectia Ortopedie ( dr. Ionut Codoreanu) , Institutul National de Medicina Aeronautica si Spatiala , prof. dr. Balanescu ( Oncologie )